Info okno   Hledat text:
Hledat rok:
Nová kronika/ Login / Zapomenuté heslo

Počet článků: 486
Počet foto.: 1 381

online-kronika.cz
Kontakt
Chcete-li projektu pomoci klikněte


Strana 6
O pomníku na hřbitově z časopisu Patron

Spolek Patron, který v loňském roce opravoval hrob Josefa Matouschka, zveřejnil zajímavý článek o historii pomníku na hřbitově ve svém časopise. 

http://spolekpatron.cz/clanek-207

Historie ukrytá na hřbitově v Oldřichově v Hájích

V souvislosti s loňskou opravou hrobky Josefa Matouschka mnozí z nás strávili mnoho hodin na hřbitově v Oldřichově v Hájích. Měli jsme čas nejen renovovat, ale prostřednictvím ostatních náhrobků poznávat historii Oldřichova v Hájích a dávné příběhy jeho občanů. Najít zde můžeme náhrobek Josefa Langeho, jehož krásný křížek se nachází ve skále pod vrcholem Poledníku, hrob bývalého oldřichovského starosty Eduarda Geislera, nebo pomník padlých rudoarmějců.

Pozornost návštěvníka hřbitova nepochybně upoutá mohutný pomník válečným obětem. Pozornost veřejnosti poutal i během Vzpomínky na Josefa Matouschka dne 17. října 2015. Málokdo z přítomných si při jeho fotografování povšiml, že se vlastně jedná o pomníky dva – pomník padlých v 1. světové válce je ve středové části spojen se starším pomníkem obětem dřívějších válek v 19. století.

Nejstarší letopočet na pamětní desce pochází z roku 1849 a najdeme jej u jmen Antona Franze a Karla Elstnera. Oba oldřichovští občané padli ve stejném roce v bitvách tzv. první italské války za nezávislost. Tato válka mezi Rakouskou říší a Sardinským královstvím byla vedena v dnešní severní Itálii od března 1848 do března 1849. Válka byla součástí revoluce v roce 1848 a skončila vítězstvím Rakušanů vedených maršálem Radeckým. To mělo za následek, že severoitalské državy Rakousku zůstaly v původním rozsahu až do druhé italské války za nezávislost. Ta proběhla o deset let později, tedy v roce 1859. Rozhodující porážku utrpěli Rakušané ve známé bitvě u Solferina. Z Oldřichova v Hájích v ní nedaleko Verony padl Florian Seibt, jehož jméno je na pomníku též uvedeno.